Фото бузок

Фото бузок

Бузок (лат. Syringa) – квітучий чагарник, відноситься до відділу квіткові, класу дводольні, порядку губоцвіті, сімейству маслинові, роду бузок.

Існує два варіанти виникнення латинської назви рослини бузок. Відповідно до першого найменування походить від грецького слова «syrinx», яка переводить як труба, на яку схожі квітки рослини. Інші дослідники припускають, що чагарник назвали на честь німфи сиринга з давньогрецької міфології. За старих часів слов’яни називали цю рослину «синель», що ймовірно пов’язано з характерною забарвленням його суцвіть.

бузок фото

Бузок – опис і фото.

У більшості випадків бузок являє собою чагарник з безліччю пряморастущіх або розлогих стовбурів висотою до 5-7 метрів, рідше рослина має обриси, характерні для дерева.

Гілка бузку фото

Кущ бузку рясно вкритий листям, яка розташовується на гілках супротивно і тримається на них до пізньої осені. Залежно від виду бузку листові пластини бувають прості з рівним краєм, яйцевидної, овальної або подовженої форми з загостреним носиком, а також перисті і складно розсічені. Листя бузку мають світло або темно-зелене забарвлення, а їх довжина може досягати 12 см.

листя бузку

Воронковідниє квіти бузку досить дрібні з чотирма пелюстками. Вони утворюють суцвіття гроновидні або волотисте форми. Кількість квіток на одному кущі бузку під час цвітіння може досягати 18 000 штук. Колір бузку може бути рожевим і пурпуровим, білим і ліловим, блакитним і фіолетовим. У більшості видів бузку до основної однотонної забарвленням додається домішка іншого забарвлення. Аромат бузку дуже ніжний, тонкий і має заспокійливу дію.

Квіти бузку фото

Подовжені плоди бузку є двостулкові коробочку, яка містить в собі кілька насіння з крильцями.

Плоди бузку

Сорти бузку – класифікація.

За півтора століття селекції було виведено близько 2300 гібридних сортів бузку. Критерієм відмінності їх між собою служать форма, розмір і забарвлення квіток бузку, терміни цвітіння кущів, а також їх висота і зовнішній вигляд.

За формою квітів виділяють сорти бузку з простими і махровими квітками.

Проста і махрова бузок фото

За кольором (забарвленням пелюсток) різниться бузок біла, фіолетова, блакитнувата, бузкова, рожева (рожева), мажентовая, пурпурна, складна.

квіти бузку

За розміром квітів виділяють:

 • Бузок з великими квітами – розміри квітів перевищують 25 мм;
 • Бузок із середніми квітами, розміри яких коливаються від 15 до 20 мм;
 • Бузок з дрібними квітками, розміри яких знаходяться в межах 5-10 мм.

Бузок фото квітів

Багато хто задає питання, коли цвіте бузок. Насправді, за термінами цвітіння виділяється:

 • Рання бузок (ранньоквітучих) (останній тиждень квітня – перший тиждень травня),
 • Середньоквітучих бузок (середина травня),
 • Пізня бузок (цвіте в кінці травня, захоплюючи початок червня).

Сорти простий бузку – назви і фото.

 • Бузок Бланш Світ (Blanche Sweet) – рослина з розлогими кущами середньої висоти і щільними спадають суцвіттями, що складаються з великих світло-блакитних квіток (30 мм).

Бузок Бланш Світ фото

 • бузок Мулатка – прямостоящий кущ з темно-зеленим листям. Квіти бузку великі, ароматні, палево-лілові, мають димчасто-шоколадний відтінок.

Бузок Мулатка фото

 • бузок Індія (Селекція Колесникова) – рослина з середньорослі розлогими кущами, великою темно-зеленим листям і великими темно-пурпуровими бутонами. Відкриті великі квіти бузку пофарбовані в насичено ліловий колір і мають червонуватий відтінок.

Бузок Індія фото

Сорти махрової бузку – назви і фото.

 • Бузок «Пам’ять про Колеснікова» – розлога рослина з пагонами середньої висоти і великими білими махровими квітками, що складаються з трьох шарів пелюсток і схожими на бутони троянд.

 • Бузок Катерина Хавемейер (Katherine Havemeyer) – французький класичний сорт бузку з високими компактними кущами і великими суцвіттями. Великі махрові квіти бузку пофарбовані в рожевий колір з переливами блакитно лілових відтінків.

Махрова бузок Катерина Хавемейер фото

 • Бузок Ранок Росії (Селекція Вехов) – красивий сорт бузку, який представляє рослина з розлогими кущами середньої висоти і дуже великими махровими фіолетовими квітками, що мають перламутрові кінчики. Квіти бузку зібрані в суцвіття пірамідальної форми.

Махрова бузок Ранок Росії фото

Види і сорти бузку – назви і фото.

Сьогодні вивчено і описано понад 30 видів рослин з роду бузок, проте єдиної наукової класифікації досі не існує. До найвідоміших належать такі різновиди:

Бузок звичайний (лат. Syringa vulgaris) – середньорослий чагарник, іноді переростає в досить високе дерево. Висота звичайної бузку може досягати 7 метрів. Дуже ароматні кисті розміром до 25 см зібрані з дрібних простих квіточок білого або світло-бузкового кольору. На основі цього виду селекціонери створили безліч нових сортів бузку з суцвіттями пірамідальної, округлої, конусоподібної і навіть циліндричної форми. Сорти бузку звичайного:

 • Бузок Красуня Москви – середньорослий розлогий кущ висотою до 4м з листям яйцевидно-подовженої форми. Вертикальні суцвіття бузку складаються з великих, рожево-білих, махрових квіток з ледь помітним фіолетовим нальотом. В кінці періоду цвітіння квіти бузку стають білими.

Бузок «Красуня Москви» фото

 • Бузок Аукубафолія (Aucubaefolia) – високорослий прямостоящий кущ зі світло-зеленими листочками, на яких видно невеликі смужки і плями жовтого кольору. Бутони бузку мають рожево-ліловий забарвлення, а відкрилися великі махрові квіточки – блакитно-ліловий колір.

Бузок Аукубафолія фото

 • Бузок Сенсація (Sensation) – сорт бузку середньої висоти (до 3 метрів), листя має темно-зелений колір. Квітки темно-бузкового кольору з білим кантом.

Бузок Сенсація (Sensation) фото

Бузок Мейера (лат. Syringa meyeri) – мініатюрний прямостоящий чагарник висотою не більше півтора метрів, з шірокоелліптіческіе листям темно-зеленого кольору, з опушкою уздовж жилок на виворітного, більш світлій стороні. Невеликі (до 10 см) суцвіття бузку, що складаються з дрібних квіточок, пофарбовані в світлий бузково-рожевий колір. На основі цієї рослини були виведені такі сорти бузку:

 • Бузок Ред Пікс (Red Pixie) – низькорослий поздноцветущих (до середини червня) сорт з дрібними, приємно пахнуть квітками червоно-фіолетового кольору, що рожевіють у міру старіння.

Бузок Ред Пікс (Red Pixie)

 • Бузок Палібін (Palibin) – ремонтантна карликова бузок з прямостоячими суцвіттями рожево-бузкового кольору з блідо-бузковим відтінком. Перший раз бузок цвіте в кінці травня – початку червня, друге цвітіння спостерігається в середині серпня.

Карликова бузок Палібін (Palibin)

Волохата бузок (лат. Syringa villosa) – прямостоящий середньорослий чагарник з широкою еліпсоподібної, опушеної з вивороту листям, довжина якої близько 15 см. Суцвіття бузку розміром майже 24 см складаються з середніх квітів рожево-бузкового кольору.

Волохата бузок (Syringa villosa)

Персидський бузок (лат. Syringa persica) – вид отриманий при схрещуванні мелконадрезной і афганської бузку. Висота бузку близько 3,5 м, листочки світло-зеленого кольору і загостреної форми. Світлі лілові квіти середньої величини зібрані в суцвіття з незвичайним ароматом. Однак зустрічаються форми з китицями білого і червоного кольору.

Персидський бузок (лат. Syringa persica)

Поникла бузок (лат. Syringa reflexa) – середньорослий прямостоящий чагарник з висотою крони не більше 3 метрів і подовженими темно-зеленим листям яйцевидної форми з легкої опушкою по прожилкам. Квіти цього виду бузку дрібні (до 10 мм), двоколірні на зовнішній стороні (рожеві з червонуватим відтінком) і майже білі всередині, утворюють витончено звисають кисті.

Поникла бузок (Syringa reflexa)

Бузок угорський (лат. Syringa josikaea) – пряморослий кущ висотою близько 4 метри, з густо розгалуженими пагонами і темної блискучим листям. Суцвіття складаються з дрібних довготрубчастих квіток лілового забарвлення і майже не мають запаху. Бузок починає цвісти наприкінці травня.

Угорська бузок (лат. Syringa josikaea)

Широколиста бузок (Syringa oblata) – рослина з високою розкидистою кулястої кроною до 3 м, може розвиватися у вигляді чагарнику або дерева. Широка листя серцеподібної форми має близько 10 см в довжину і 7 см в ширину. Конічні суцвіття величиною до 12 см пофарбовані в блідо-пурпурний або фіолетово-ліловий колір. Цей вид бузку починає цвісти рано і радує квітами з кінця квітня до початку травня.

Широколиста бузок (Syringa oblata)

Гіацинтова бузок (лат. Syringa hyacinthiflora) – середньорослий кущ з серцеподібними загостреними листям, які до осені набувають пурпурно-коричневий відтінок. Невеликі пухкі кисті складаються з досить дрібних квіток синювато-бузкового кольору. На основі даного виду бузку створено кілька сортів:

 • Сорт бузку Бюффон (Buffon) – середньоросле, рясно квітуча рослина з великими світло-ліловими приємно пахнуть квітками, зібраними в великі (до 20 см) суцвіття.

Сорт бузку Бюффон (Buffon)

 • Сорт бузку Черчиль (Churchill) – ранньоквітучих сорт з великими бутонами червоно-фіолетового кольору. У розкритому стані квіти бузку пофарбовані в сріблясто ліловий колір з ніжним рожевим відтінком.

Сорт бузку Черчиль (Churchill)

Де росте бузок?

Дика бузок в природних умовах поширена тільки на території Європи і Азії, а також островах Японії. Ареал її зростання обмежений трьома ізольованими гірськими областями:

 • Балкано-Карпатський регіон, що включає в себе Албанію і Сербію, Хорватію і Угорщину, Словаччину та Румунію.
 • Західно-Гімалайський регіон, в який входять Індія і Китай, Непал і Пакистан, а також Бутан.
 • Східноазіатський гірський регіон, представлений територіями Східного і Центрального Китаю, Приморського краю, Японії і Корейського півострова.

Дика бузок фото

Культурні сорти бузку ростуть на всій території Євразії, починаючи від Португалії і закінчуючи берегами Камчатки, охоплюють частину узбережжя Африканського континенту (Марокко), прекрасно почувають себе в країнах Північної і Південної Америки, а також в Японії.

Лікувальні властивості бузку і протипоказання.

Квіти і листя бузку використовуються з давніх часів в народній медицині для лікування різних захворювань. Їх застосовують в якості одного з компонентів при складанні трав”яних зборів або як самостійний засіб.

 • Водна настоянка з квіток бузку надає потогінний, протималярійних і знеболювальну дію. Її використовують для лікування коклюшу і ниркових захворювань, головного болю, застуди. Настій з квіток білої бузку застосовується при задишці, виразці шлунка і усунення шуму в голові.
 • Листя бузку, так само як листя подорожника, затягують гнійні рани, так як мають знезаражувальні, антибактеріальними властивостями.
 • Мазь і спиртова настойка бузку застосовуються для зняття больових відчуттів і терапії ревматизму і відкладення солей в суглобах верхніх і нижніх кінцівок.
 • Настій з листя бузку – незамінний засіб для лікування загноїлися ран, його використовують як препарат, що володіє жарознижуючим і потогінну дію.

Лікувальні властивості бузку

 • Чай з квітів бузку проявляє свої лікувальні властивості в боротьбі з нежиттю, застудою, грипом, кашлюк, каменями в нирках.
 • Корисні властивості бузку проявляються і в маслі, яке отримують з кори рослини. Масло бузку застосовують при захворюваннях верхніх дихальних шляхів: воно володіє антибактеріальними і відхаркувальні властивості і може застосовуватися для інгаляцій. Також масло бузку застосовується для розслаблюючих аромаванн, проти шкірних інфекцій, висипань, вугрів, фурункулів. Його можна використовувати і для масажу тіла, так як воно володіє прекрасним ароматом. За старих часів ефірне масло бузку також застосовували в якості противоглистного або антипаразитарного кошти.
 • Гілочки бузку, поставлені у вазу в кімнаті, ароматизують повітря, розслаблюють і допомагають заснути.
 • Через те, що до складу квіток бузку входить глікозид сірінгін, що виділяє при розпаді токсини синильної кислоти, настої, що приймаються всередину, слід використовувати з обережністю.

Настоянка бузку фото

Бузок: посадка і догляд.

Часто бузок садять в якості бордюрного і декоративна рослина в міських паркових зонах і в приватних присадибних господарствах. Щоб рослина відчувало себе комфортно і довго радувало своїм цвітінням, при посадці бузку в грунт слід дотримуватися певних умов:

 • Кращий грунт для бузку – це легкі супіски або суглинки з нейтральною або слабкокислим рівнем рН.
 • Місце для саджанців має бути добре освітлено і по можливості захищене від протягів.
 • Не можна садити бузок в місцях з високим розташуванням грунтових вод, тому краще вибирати піднесені ділянки.
 • Щоб в майбутньому кущі не заважали один одному, садити кущі бузку краще на відстані не менше 2 метрів.
 • Оптимальний розмір посадкової ями для бузку становить 0,5х0,5х0,5 м, проте, якщо під час посадки будуть вноситися добрива, її розміри можуть бути збільшені.

Біла амурська бузок фото (Syringa amurensis)

Біла амурська бузок (Syringa amurensis)

Як вибрати саджанці бузку?

Велике значення має якість саджанця. Особливу увагу потрібно звертати на стан кореневої системи. В ідеальному випадку коріння бузку повинні бути розвиненими, міцними, гнучкими і добре розгалуженими. Якщо їх довжина набагато перевищує 0,3 м, їх укорочують. Крім того, у саджанця бузку видаляються зламані і хворі корінці, а також пошкоджені або занадто довгі пагони.

Важливою умовою для вкорінення і подальшого зростання куща є боротьба з багаторічними бур’янами, що забирають поживні соки, і розпушування грунту, що забезпечує доступ кисню і вологи до коріння.

саджанці бузку

Коли садити бузок? Навесні або восени?

Час посадки бузку залежить від сорту: одні сорти можна садити ранньою весною або восени, інші сорти краще садити в період з липня по серпень.

Як правильно садити бузок?

На дно посадкової ямки поміщається дренаж, в якості якого може бути керамзит, дрібний щебінь або галька. Після чого насипається невеликий конус з вийнятого ґрунту, на якому розправляються коріння саджанця бузку. Далі інша грунт обережно засипається в яму. Слід пам’ятати, що прикоренева шийка бузку при правильній посадці повинна бути на 3-4 см вище рівня грунту.

посадка бузку

Полив бузку.

На розвиток бузку великий вплив робить полив. Однак не слід перезволожувати грунт, так як це може пошкодити рослині. Оптимальним періодом для рясного поливу є перша половина літа. Поливати бузок випливає з розрахунку 25-30 л / м2 у міру підсихання грунту. У серпні та вересні рослина потрібно обмежити в водному харчуванні і давати його тільки під час тривалої посухи.

Чим удобрювати бузок?

Щоб забезпечити коріння рослини необхідними макро- і мікроелементами, в прикореневій грунт вносяться мінеральні та органічні добрива. Як джерело азоту, необхідного для поліпшення росту гілок і листя бузку, використовується сечовина або аміачна селітра. Підживлення бузку повинна проводитися з розрахунку 50-80 грам добрива на один кущ за весь період вегетації в 3 прийоми, починаючи з ранньої весни після сходу снігового покриву. Перерва між внесеннями сухої підгодівлі становить 25-30 днів. Добрива закладають в грунт на глибину близько 8 см по всій площі кореневої системи. Також підгодувати бузок можна суперфосфатом і калійними добривами. Хороший результат дає чергування підгодівлі мінеральними і органічними добривами (коров’ячий і курячий послід).

Обрізка бузку. Як обрізати бузок?

Велике значення у формуванні зовнішнього вигляду куща грає правильна регулярна обрізка бузку. Молодий кущ віком до 3 років в обрізку не потребує, так як у нього ще не сформувалися всі скелетні гілки. Однак, вже починаючи з третього року життя рослини ранньою весною, поки нирки ще не набрякли, потрібно проводити формуючу обрізку. При виконанні цієї операції слід дотримуватися простого правила: на кожній скелетної гілці бузку потрібно залишати не більше восьми здорових нирок. Це робиться для того, щоб не перевантажувати рослину під час цвітіння. Крім того, необхідно видаляти старі, сухі, пошкоджені і хворі гілки. Всі операції виконуються тільки гострим інструментом.

Під час активного цвітіння бузку проводять обрізку «на букет». Дотримуючись негласним правилом, зрізаються близько 30% суцвіть. Після закінчення цвітіння бузку все зів’ялі кисті обрізаються.

обрізка бузку

Схема обрізки бузку

Розмноження бузку живцями, відводками і насінням.

Бузок можна розмножувати за допомогою відводків і живцями. У природних умовах і в розплідниках застосовується розмноження насінням.

Розмноження бузку живцями.

Бузок дуже важко вкорінюється, тому для розмноження бузку живцями необхідно дотримуватися таких умов:

 • Заготівлю живців проводять відразу після закінчення цвітіння бузку або під час нього;
 • Нарізають матеріал рано вранці з молодих рослин, вибираючи пагони в середині крони. На живці беруть неодревеневшіе гілки середньої товщини з 2-3 вузлами і короткими міжвузлями.

держак бузку

У зрізаного черешка бузку видаляють листочки на нижньому вузлі, після чого на ньому гострим ножем робиться косий зріз. Листові пластини на другому і третьому вузлах вкорочують до половини, а верхівку обрізають під прямим кутом безпосередньо над останнім вузлом. Нижню частину підготовленого посадкового матеріалу опускають в розчин кореневого стимулятора росту мінімум на 16 годин.

Укорінення живців бузку найкраще проводити в парниках або в череночном ящику, який ставлять в півтінь. Для прискорення проростання коренів посадковий матеріал можна накрити обрізаними бутлями для води ємністю не менше 5 л. Перед посадкою бузку потрібно промити косий зріз живця чистою водою. Кращим субстратом для вирощування живців є суміш торфу і піску, в співвідношенні 1: 1. Частково пісок можна замінити перлитом. Підготовленим субстратом заповнюють посадкову ємність шаром до 20 см, після чого на грунт насипають ще 5 см річкового піску. Для запобігання зараження держака бузку грибковими захворюваннями субстрат обробляється розчином фунгіциду типу Фундазол або Максим. Для прискорення росту кореневої системи нижню частину посадкового матеріалу знову слід обробити «Корневином».

Потім приступають до посадки бузку. Для цього в піску роблять поглиблення, в яке поміщають держак, таким чином, щоб його нижній край не діставав до суміші. Між живцями має бути відстань, що виключає зіткнення їхніх листів. Після живці обприскують водою з пульверизатора, накривають обрізаними бутлями і притеняют.

Пісок не повинен пересихати, тому кілька разів на добу посадковий матеріал потрібно обприскувати водою, щоб забезпечити 100% вологість, необхідну для кращого проростання. Щоб не відбувалося утворення цвілі з періодичністю один раз на сім днів обприскування потрібно проводити слабким розчином марганцівки.

Коріння на держаках з’являються через 45-60 днів з моменту висадки. Після цього потрібно щовечора їх провітрювати, а згодом повністю відкрити саджанець. Якщо корінці проросли в середині осені, держак залишають зимувати в ємності. Вчасно вкорінені живці висаджують в світле місце з легкими слабокислими грунтами. Для того щоб рослини вдало перезимували, саджанці потрібно вкрити лапником. З приходом весни утеплення прибирають. Зацвітає такий саджанець приблизно через 5 років.

Розмноження бузку відводками.

Можна розмножувати бузок відводками. Для цього початківці одревесневать молоді пагони висотою до 20 см перетягують біля основи дротом, бажано мідної. Після цього перетягнутий втечу підгортають на висоту не менше половини його довжини. У міру того, як втеча підростає, на місце перетяжки підсипають землю. Перед настанням холодів пагони з відрослими корінцями відрізають від основного куща і відправляють на дорощування.

Бузок в ландшафтному дизайні

Розмноження бузку насінням.

Бузок можна розмножувати і насінням. Найкраще проростають насіння бузку, зібрані восени в сиру вологу погоду. Ці насіннєві коробочки висушують при кімнатній температурі протягом декількох діб. Для поліпшення схожості насіння стратифицируют. Для цього їх змішують з піском в пропорції 1: 3, злегка зволожують і, засипавши в ємності, поміщають в холодильник на два місяці. Весь цей час потрібно стежити, щоб пісок не пересихав.

Насіння бузку фото

насіння бузку

Посадка бузку проводиться в другій декаді березня. Як субстрат беруть добре пропарену городню землю. Закладають насіння на глибину не більше 15 мм. Полив проводять за допомогою розпилювача. Залежно від виду до появи сходів бузку може пройти від 14 днів до 3 місяців. Після цього через 12-14 днів проводять пікіровку розсади, витримуючи відстань між ними в межах 4 см. З настанням стабільного тепла сіянці садять на постійне місце. Можна провести підзимовий посів в спеціально підготовлені грядки. Земля повинна бути злегка підмерзлою. Навесні такі сіянці пікірують і відправляють на дорощування. У перший вегетативний сезон землю під сіянцями не підживлюють. У дворічних рослин прибирають прикореневу поросль, а недорозвинені кущі бузку обрізають «на пеньок», зберігаючи на ньому кілька пар нирок.

Біла бузок фото

Хвороби бузку і шкідники: боротьба з ними, лікування, опис і фото.

Бузок нечасто вражають шкідники та різні хвороби, а й у цій ароматної красуні бувають «проблеми зі здоров’ям». Найбільш небезпечними і поширеними недугами і шкідниками бузку вважають такі:

 • Бактеріальний (нектріевий) некроз бузку: Захворювання зазвичай починає прогресувати на початку-середині серпня. Ознаки хвороби садової бузку – це, перш за все, зміна кольору листя з зеленого на попелясто-сірий, а молоді пагони куща і гілки набувають бурий або коричневий колір. Заходи боротьби: проріджування посадок бузку для оптимальної вентиляції, своєчасна боротьба з комахами-шкідниками, а також вирізка і спалювання всіх пошкоджених частин куща або повне видалення сильно зараженої рослини методом викорчовування.

Хвороба бузку бактеріальний некроз листя

 • Борошниста роса на бузку (Викликається грибами Microsphaera syringae, Microsphaera penicillata f. Syringae). Досить швидко вражає і молоді рослини-саджанці і дорослі кущі. Листя бузку біліють, на них стає помітний борошнистий наліт сіро-білуватого кольору. Особливо часто захворювання виникає в посушливе і надмірно спекотне літо. Заходи боротьби: інфіковані частини бузку потрібно видалити і спалити. Ранньою весною в грунт потрібно внести хлорне вапно (100 г на кв / м) і ретельно перекопати грунт, намагаючись не порушити коріння куща.

Хвороба бузку борошниста роса

 • Вертіциллезному в’янення бузку. Цю хворобу провокує гриб Verticillium albo-atrum, листя у бузку скручуються, на них з’являються бурі або іржаві коричневі плями, листя сохне, в’януть і обпадають. Бузок засихає (зазвичай з верхівки) і швидко гине. Лікування: обробка куща в період вегетації розчином кальцинованої соди і господарського мила в пропорції 100 грам (1: 1) на 15 літрів води, обприскування препаратом «Абіга-Пік», а також спалювання опалого листя та пошкодженої поросли.

 • Листовий бузковий кліщ (Лат. Eriophyes saalasi) – це крихітне комаха з апетитом висмоктує соки з нижнього боку листків, в результаті чого листя бузку буріють і сохнуть. Великі популяції шкідника здатні за пару тижнів знищити здоровий і великий кущ. Заходи боротьби: вносити в грунт пристовбурного кола фосфорно-калійні добрива, проводити обрізку загущених гілок, обробляти кущі мідним або залізним купоросом, спалювати лист-падалицю перед настанням зими.
 • Бузковий бруньковий кліщ (Лат. Eriophyes loewi). Все життя цього шкідника проходить в нирках бузкового куща, де він харчується соками рослини і там же зимує. Як підсумок – нирки деформуються, з них з”являються слабкі, недорозвинені листя і пагони, в результаті бузок не цвіте і часто гине на другий-третій рік. Лікування: обробка куща мідним купоросом, як тільки минуть морози (до розпускання бруньок), видалення сухого листя і прикореневих пагонів, осіння перекопка грунту навколо куща не менше, ніж на повний штик лопати з перевертанням пластів.
 • Бузкова мінуюча міль – комаха-шкідник, який досить швидко вражає листя рослини. Спочатку листя бузку покриваються темно-бурими плямами (мінами), через деякий час вони скручуються в трубочку, стаючи немов обпаленими. Уражені міллю бузкові кущі перестають цвісти, гинучи через 1-2 роки. Заходи боротьби: глибока перекопування грунту з ретельним перевертанням грунту під кущем перед заморозками і по весні, обрізка уражених листя з їх подальшим спалюванням. Уже інфіковане рослина потрібно обробити бордоською рідиною, «Бактофітом» або «Фітоспорін-М», провівши рясне обприскування по листю.

Бузкова мінуюча міль фото

Хвороби бузку і шкідники (мінуюча міль)

У будь-якому випадку, звертайте увагу на посадковий матеріал: саджанці повинні мати добре сформовану систему коренів, глянцеві нирки з щільно прилеглими лусочками і листя здорового зеленого відтінку з гладкою матовою або трохи глянцевою поверхнею.

Цікаві факти про бузку:

 • Максимальний встановлений вік куща бузку дорівнює 130 рокам. Він був посаджений на самому початку XIX століття і загинув на початку 30-тих років XX століття.
 • Листя бузку перед настанням холодів не змінюють свого кольору і обпадають зеленими.
 • Найбільша колекція видів і сортів бузку знаходиться в латвійському місті Добеле.
 • В Європу бузок потрапила з Туреччини в XVI столітті, і її довго називали «турецької калиною».
 • В середні віки в Англії дівчата в знак відмови нареченому дарували букет бузку.
 • Примітно, що всі частини бузку володіють гірким смаком, тому воно не піддається нападу комах і тварин.
 • У Бостоні знаходиться дендраріум, в якому зібрана колекція з 442 бузкових кущів. На його території раз в рік в «Бузкові неділя» керівництво дозволяє влаштовувати пікніки.

Карликова корейська бузок в ландшафтному дизайні (Dwarf Korean Lilac)

Карликова корейська бузок в ландшафтному дизайні (Dwarf Korean Lilac)

Оксамитова бузок в дизайні саду

Оксамитова бузок в дизайні саду

Красива бузок Bailbelle Tinkerbelle

Красива бузок Bailbelle TinkerbelleSource: zelenvsit.cx.ua


Добавить комментарий